А чи варто боятись болю?

 

prichiny-trevogi-beremennykh

 

А ви знали, що штучне знеболення пологів у тварин призводить до того, що самки частіше залишають своїх дитинчат після народження на світ?

Інтенсивні відчуття під час пологів – цілком природне явище, адже пологи – це фізіологічний, а не патологічний процес. Ці відчуття відіграють в організму охоронну роль. На жаль, в сучасному житті ми все більше вимагаємо комфорту і все далі відходимо від природи…

Між мамою і дитиною, крім фізіологічного з’єднання – пуповини, існує і підсвідомий, психологічний зв’язок. Під час пологів страх і дискомфорт відчуває не тільки майбутня мама, але і малюк, що народжується. Тому, мамин спокійний, впевнений голос, її допомога і підтримка, те, що вона думає під час про свого малюка, заспокоює його і радіє його народженню – все це має величезний вплив на дитину і допомагає жінці легше перенести весь дискомфорт цього процесу.

shutterstock_163889288(1)

Майже всі жінки в тій чи іншій мірі мають больові відчуття під час пологів. Їх інтенсивність залежить від багатьох факторів: індивідуальних особливостей організму майбутньої мами, стану її здоров’я, спадковості, величини больового порогу, психологічного настрою. В організмі жінки при природному процесі пологів включається антибольова система, що перешкоджає перевантаженню організму. Вона сприяє викиду в кров природних знеболюючих речовин – ендорфінів і енкефалінів. Крім того, перед пологами знижується чутливість матки, тобто біль легше переноситься. Тому практично безболісні пологи зустрічаються не так вже й рідко.

stremitelnie_rodi_213_987

Відчуття, які має жінка під час пологів, лише на 30%  зумовлені безпосередньо процесом пологів. Якщо не брати до уваги випадки важкої акушерської патології, коли біль викликаний серйозним порушенням природного процесу пологів і створюється реальна загроза здоров’ю та життю матері і немовляти, то основною причиною болю є страх і напруга жінки. Це страх перед самими пологами, перед невідомістю, тривога за своє здоров’я і стан малюка, переживання і очікування тих самих “смертних мук”, які несе з собою процес народження дитини. Кульмінація страху під час пологів є найсильнішим психоемоційним подразником і призводить до викиду гормонів стресу. У свою чергу, ці речовини провокують спазм судин, напругу м’язів та погіршення кровопостачання матки. Крім цього, страх викликає зниження больового порогу: навіть незначний подразник може викликати больові відчуття.

zhenshhina-boitsya-rodov-460x306

Різноманітні втручання в процес природних пологів (наприклад, огляд та оцінка розкриття шийки матки) можуть призвести до посилення болю. Медикаментозна стимуляція пологової діяльності (введення розчину окситоцину) теж посилює больові відчуття під час кожної перейми. Визначити необхідність і безпеку знеболювання під час пологів може тільки лікар. Однак майбутня мама в змозі допомогти собі сама, використовуючи нескладні, але дуже ефективні способи самознеболення.

Про них читайте в наступній статті.